Klíčení semínek

Klíčení semínek

Pokud jste nikdy nevyzkoušeli klíčení semínek, tak se do toho pusťte teď. Je to další krůček ke zdraví a naučíte se něco nového. A třeba vás to začne bavit.:-)

Co klíčit

Nejlépe semena v BIO kvalitě. Nikdy ne semena, která byla chemicky ošetřena. A oloupaná semínka vám také nevyklíčí. Klíčit se dá spousta věcí, inspirujte se v tabulce s dobou klíčení níže. Můžete si také koupit hotovou směs připravenou ke klíčení, což je pro začátek asi nejlepší. Pro začátečníky se doporučuje také mungo, či vojtěška.

Proč klíčit

V první řadě si uvědomme, že klíčky jsou živé. Jsou proto mnohem výživnější, než celozrnné potraviny. Voda při klíčení semen aktivuje enzymy a štěpí látky obsažené uvnitř. Až několikanásobně roste obsah vitaminů, zejména skupiny B, C, E a A. Klíčící zrno produkuje opravdu nespočet hodnotných látek. Je zdrojem bílkovin, antioxidantů, vlákniny, chlorofylu, minerélů, nenasycených mastných kyselin, je zásadité, snadno se stravuje a podporuje imunitu.

Jak vyrobit nakličovadlo a jak klíčit

Uplně jednoduše. Postačí vám zavařovací sklenice, síťka/víčko, kterým proteče voda a gumička. Malou hrstku semínek vsypte na dno sklenice, zalijte vodou tak, aby byla semena ponořená a namáčejte přikryté, ale ne utěsněné – doba podle tabulky níže nebo podle návodu na krabičce, pokud kupujete hotový klíčící mix. Po uplynutí doby máčení nasaďte na sklenici děrované víčko, nebo lépe nějakou síťku/plátýnko/gázu, zagumičkujte, slijte vodu a přes  plátýnko pečlivě propláchněte a uchovávejte na tmavším místě při pokojové teplotě. Později, až se klíčky rozrostou, skladujte naležato, aby semínka měla více místa a zbytky vody mohly vytékat. Co je nejdůležitější – 2-3x denně semínka proplachujte tekoucí vodou. Toto opakujte zhruba tak dlouho, jakou dobu klíčení uvádí tabulka níže. Poslední 1-2 dny nechte klíčky stát na světle (ale na na přímém slunci), aby se v nich mohl vytvořit chlorofyl.

IMG_0592-compressor

Jak dlouho namáčet a klíčit

Doba máčení Doba klíčení
Luštěniny
Adzuki 12 hodin 3-5 dnů
Cizrna 12 hodin 12 hodin
Čočka 8 hodin 12 hodin
Hrášek 12 hodin 2-3 dnů
Kukuřice 12 hodin 2-3 dnů
Mungo 24 hodin 2-5 dnů
Semínka
Brokolice 8 hodin 3-5 dnů
Dýňová semínka 8 hodin 24 hodin
Hořčice 8 hodin 2-7 dnů
Pískavice 8 hodin 3-5 dnů
Pohanka 6 hodin 2 dnů
Quinoa 2 hodiny 24 hodin
Ředkvička 8 hodin 2-4 dnů
Sezam 8 hodin 1-2 dnů
Slunečnicová semínka 2 hodiny 2-3 dnů
Vojtěška 8 hodin 2-5 dnů
Zelí 6 hodin 4-5 dnů
Obiloviny
Divoká rýže 9 hodin 3-5 dnů
Ječmen 8 hodin 2 dny
Kamut 7 hodin 2-3 dny
Proso 8 hodin 2-3 dnů
Pšenice 6 hodin 2 dny
Špalda 7 hodin 2 dny
Žito 8 hodin 3 dny
Ořechy
Mandle 12 hodin 12 hodin

Co s vyklíčenými semínky

Dají se skladovat v lednici až týden, ale jednou denně se opět musí propláchnout, aby nezačala plesnivět. Použití je různorodé – do salátů, sendvičů, na chleba s máslem, jako příloha apod. Pro dobré zdraví stačí hrstka denně!

IMG_0649-compressor

„Lidé žádají v modlitbách od bohů zdraví, ale že sami v sobě mají nad ním moc, nevědí.“ – Démokritos. I já ráda přemýšlím nad svým životním stylem a baví mě objevovat, co se mému tělu líbí a co mu nedělá dobře. Ráda běhám a ráda jím, ale správné věci. Vařím bez masa a často experimentuji i s veganskými recepty. Snad vás moje příspěvky potěší. :-)

Čitatelia napísali 2 komentáre k tomuto článku
    • Lucka Sojková Author at 21:48

      Ahoj,

      Zkusila bych proplachovat vícekrát denně a ujistit se, že mají klíčky dostatečné větrání. Nebo příště koupit semena od jiného výrobce. Bohužel mě nenapadá jiné obecné řešení. Přeji příště hodně štěstí! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *