Vše o sladkém prášku jménem Karob

Vše o sladkém prášku jménem Karob

Už jste si taky všimli, že se v receptech začal hodně používat karob? Co to vlastně je a kde ho koupíte?

Víte, co je to karob?

Rohovník obecný, jinak nazývaný i karob anebo svatojánský chléb, je malý až středně velký strom, který roste hlavně oblasti Turecka a Balkánského poloostrova. Zajímavé jsou plody stromu (lusky), které jsou za zralosti tmavě hnědé a jsou známe svou nasládlou chutí. Karobové lusky neobsahují kofein a často se  používají při bezlepkové dietě i jako součást kojenecké výživy.

Karobový prášek jako náhrada kakaa

Karobové lusky můžete konzumovat celé, ale pozor na zrníčka, které jsou velmi tvrdé. Svatojánský chléb existuje také v strouhané podobě – jako karobový prášek, který najdete spravidla v bio potravinách anebo zdravé výživě.

Karobový prášek se v receptech často užíva jako náhrada kakaa. Nejen pro jeho hnědou barvu, ale i příjemně sladkou chuť. Jak je známo, kakao je hořké a proto hodně lidí preferuje karob nebo-li svatojánský chléb.

Proč je karob lepší než kakao?

Karob je sice sladší než kakao, ale díky tomu obsahuje o 1/3 více cukru než kakao. A kdo doufal, že karob obsahuje méně kalorií než kakao, bude zklamaný, protože jsou na tom kaloricky stejně. Jaké jsou tedy výhody karobu oproti kakau?

  1. Svatojánský chléb obsahuje o polovici méně tuku než kakao
  2. Obsahuje dvakrát více kalcia
  3. Má mnohem více vlákniny

carob-isolated

Muže být svatojanský chléb součásti dětské a kojenecké výživy?

Mnoho žen doporučuje dávat dětem karob místo kakaa, a to ze dvou hlavních důvodů; po prvé karob neobsahuje alergeny, naopak kakao obsahuje látku teobromín, která má podobně stimulačné účinky jako kofeín (stimuluje srdcový a nervový systém). Za druhý, karob obsahuje více kalcia a vlákniny.  Z tohoto dôvodu se karobový prášek často využíva jako dochucovadlo do kaší pro kojence.

Kde koupit karob?

Tuto pochutinu koupíte ve zdravé výživě, je dostupný i v některých supermarketech. Prošla jsem taky internetové obchody se zdravou výživou a našla jsem TOP 3 e-shopů, kde najdete nejlepší karob v poměre cena/kvalita.

Ráda jím, miluji procházky v přírodě a ze sportu mé nejvíc baví plavání a pilates. No někdy jsou prostě dny, kdy mi chybí motivace a čas. Proto vymýšlím různé jednoduché recepty, cviky a inspirace, které mě trochu nakopnou. Svoje zkušenosti jsem chtěla sdílet a proto vznikli fitnápady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *