Domácí šípkový čaj

Domácí šípkový čaj

Dokud je ještě příjemné počasí – běžte se projít a přineste si domů spoustu šípků! Právě první polovina října je ideální na jejich sběr. Nasbírejte si zásobu vitaminu C na celou zimu.

Jak šípky sbírat

Vyrazte ideálně na konci září či začátku října, dokud šípky nepřejdou prvními mrazíky. Sbírejte tvrdé červené nebo oranžové šípky a dejte si pozor na přezrálé či nahnilé. Někdo si na sběr bere rukavice a nůžky, ale při troše opatrnosti stačí dlouhý rukáv a plody se dají otrhat rukou. Šípky sundávejte z keře bez stopek.

Jak šípky zpracovat a připravit z nich čaj

Šípky proberte a omyjte v cedníku pod tekoucí vodou. Poté je osušte, rozložte na plech a nechte sušit nejlépe na světlém/slunečném místě do tmavo-hněda. Pokud máte dostatek času, sušte je přirozeně. Trvá to asi měsíc, ale zachová se nejvíce vitaminů. Pro rychlejší usušení můžete použít troubu, ale jen do teploty 60°C. Nebo zvolte kompromis a nejprve použijte troubu, poté nechte dosušit volně. V každém případě kontrolujte, zda nějaký plod nezplesnivěl a případně ho odstraňte, aby nenakazil ostatní.

Nakonec suché plody rozemelte a skladujte ve vzduchotěsné sklenici. Vydrží až jeden rok. Po roce se obsah vitaminu C snižuje.

Budete-li si ze šípků chtít připravit čaj, existují dvě možnosti:

  1. Ta rychlejší: 2 čajové lžičky šípků povaříme 30 minut v 250 ml vody. Přefiltrujeme přes jemné sítko (kvůli chloupkům v plodech). Lze připravit i druhý nálev.
  2. Ta zdravější: 20 g sušených šípků necháme přes noc namáčet ve vodě. Před přípravou zahříváme až těsně pod bod varu a scedíme přes sítko, aby se nám do nápoje nedostaly drobné chloupky.

Oba čajíčky můžete dosladit medem.

Účinky šípku na zdraví

Plody šípku obsahují vitaminy C, B, K, třísloviny, organické kyseliny, cukry, minerální látky, flavonoidy, silice, slizy, pektin a další přínosné látky. Díky tomu má šípek blahodárné účinky na celkovou detoxikaci těla. Pozitivně působí na močové cesty, žaludek, záněty krku, cholesterol, aterosklerózu, ledvinové a žlučové kameny, při nachlazení či při menstruačních bolestech.

Samo-vyrobený chutná vždy lépe než nakoupený!

„Lidé žádají v modlitbách od bohů zdraví, ale že sami v sobě mají nad ním moc, nevědí.“ – Démokritos. I já ráda přemýšlím nad svým životním stylem a baví mě objevovat, co se mému tělu líbí a co mu nedělá dobře. Ráda běhám a ráda jím, ale správné věci. Vařím bez masa a často experimentuji i s veganskými recepty. Snad vás moje příspěvky potěší. :-)

Čitatelia napísali 1 komentár k tomuto článku
  1. Martin at 16:55

    Super! Som rad ze som stihol sipky nazberat skor nez sa pokazilo pocasia a teraz sa mi uz pekne susia 🙂

    Chcem sa opytat, co pouzivas na rozomletie sipok? Nieje lepsie sipky rozdrvit az pred priprvou samotneho caju, a zvysok skladovat v celku?

    Diky!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *