Odkyselení organismu

Odkyselení organismu

Mnoho chorob v dnešní době pramení z překyselení těla – čili z nesprávné výživy. Jak se stravovat tak, aby bylo tělo v rovnováze a abychom se dlouhodobě nepřekyselovali?

Pokud dlouhodobě konzumujeme převážně kyselotvorné potraviny, v kombinaci se špatným životním stylem (stres, nedostatek spánku a pohybu) si můžeme zadělat na pěkné nepříjemnosti. Nemoci kostí, zubů, kloubů, srdce, záněty žaludku, exemy, některé druhy nádorů či zánět ledvin mohou mít příčinu v chemické nerovnováze uvnitř našeho těla. Překyselení těla – acidóza – je charakterizována poklesem krevní pH pod 7,36, přičemž tělo se snaží pH udržovat na hodnotě okolo 7,4 (mírně zásadité). Pokud se tělo snaží kyselé pH dorovnat, použije k tomu například vápník a hořčík uložený v kostech, což vede k onemocněním.

Stálost vnitřního prostředí (homeostáza) je pro zdraví člověka velmi důležitá. Vezmeme-li v potaz, že 80 % lidského těla tvoří zásadité složky a 20 % kyselé, můžeme zjednodušeně říci, že by člověk měl konzumovat potraviny také v tomto poměru. Samozřejmě nic není černobílé, a i kdybychom se stravovali striktně podle těchto čísel a k tomu kouřili, dýchali mělce, nedodržovali spánkovou hygienu a žili ve stresu, svému zdraví bychom zcela nepomohli. Ale pokud se zasnažíme a k celkově dobrému životnímu stylu se budeme i správně stravovat, pak se jistě pozitivní výsledek projeví.

Jak poznat překyselení

Následující signály poukazují na to, že by naše tělo mohlo trpět chronickým překyselením. Patří k nim:

  • Únava, svalová slabost
  • Bolest hlavy
  • Bolest kloubů a křeče (tělo pH vyrovnává odebíráním vápníku a hořčíku z kostí)
  • Ekzém
  • Padání vlasů
  • Lámavé nehty
  • Povlak na jazyku a zápach z úst
  • Porucha vidění
  • Nervozita a podrážděnost
  • Bledá nezdravá pleť
  • Časté nachlazení a chřipky

Jak se tedy stravovat

Pro určení kyselosti potravin se nelze řídit jejich chutí. Nejznámějším příkladem vyvracejícím tento omyl je citron, který je kyselý, ale v těle se chová zásadotvorně (záměrně se nepoužívají pojmy potraviny kyselé a zásadité). Následující tabulky nabízí přehled základních kyselo- a zásado- tvorných potravin. Zopakujme, že ideální poměr jejich konzumace by měl být 8:2 (zásado:kyselo).

Zásadotvorné potraviny (ty si dopřejte!)

Jednoznačně syrová zelenina (avokádo, limetka, chřest, chilli, česnek, špenát, mrkev, celer), syrové ovoce (fíky, rozinky, citron, banány, citróny, melouny, třešně, hroznové víno, meruňky, broskve, jahody, angrešt, maliny, borůvky), houby, fazole, sója, lískové ořechy, slunečnicová a lněná semínka, mandle, mladý ječmen, naklíčená semena, hrozinky, pečivo hodně celozrnné…

IMG_2863

Kyselinotvorné potraviny (těm se snažte spíše vyhýbat)

Téměř všechny potraviny živočišného původu vyjma jogurtů a mléka (ty jsou víceméně neutrální). Jmenovitě: maso (včetně ryb a mořských plodů), vnitřnosti, masné výrobky, tvaroh, vejce, těstoviny, vlašské ořechy, arašídy, obiloviny (téměř veškeré pečivo), cukr, ocet, čokoláda, živočišné tuky, některé ovoce (brusinky, ostružiny, švestky, blumy), některá zelenina (rebarbora, kukuřice a růžičková kapusta), čočka, hrách, sůl…

Pokud by vás zajímal podrobnější přehled, nastudujte si následující tabulku (pH se uvádí v hodnotách 0 – 14, s tím, že 7 je PH neutrální a to má například čirá voda).

přehled-potravin-compressor

Zdroj a celý obrázek na: http://candida-dieta.cz/wp-content/uploads/2015/05/p%C5%99ehled-potravin.jpg

Nápoje

Nesmíme zapomínat také na pitný režim. Pro podpoření správného pH v těle je dobré pít vodu (kohoutkovou odstátou, aby vyprchal chlor), zeleninové a ovocné šťávy, bylinný čaj, zelený čaj, do polévky použít zeleninový vývar, avšak pozor na kávu, černý čaj, sycené nápoje, mléko, kakao, alkohol a masové vývary, které tělo okyselí.

Pokud chcete tedy své tělo udržet v chemické rovnováze, určitě se vyhněte bílé mouce, bílému cukru, masu, sýru, kávě a alkoholu, průmyslově zpracovaným potravinám, dodržujte základní pravidla zdravého životního stylu, zhluboka dýchejte, nekuřte a buďte optimističtí – vyplatí se to! 🙂

„Lidé žádají v modlitbách od bohů zdraví, ale že sami v sobě mají nad ním moc, nevědí.“ – Démokritos. I já ráda přemýšlím nad svým životním stylem a baví mě objevovat, co se mému tělu líbí a co mu nedělá dobře. Ráda běhám a ráda jím, ale správné věci. Vařím bez masa a často experimentuji i s veganskými recepty. Snad vás moje příspěvky potěší. :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *